Greenwashing za rok o tej porze: co się zmienia w prawie

Greenwashing, czyli pseudoekologiczny marketing produktów i usług, to zjawisko, które coraz bardziej interesuje nie tylko konsumentów, ale także prawodawcę. W lutym 2024 r.

Data szkolenia
27 marca 2025- ONLINE NA ŻYWO
Czas trwania
ok. 2 godz.
Koszt szkolenia (1 uczestnik)
490 zł netto zł + VAT

Greenwashing, czyli pseudoekologiczny marketing produktów i usług, to zjawisko, które coraz bardziej interesuje nie tylko konsumentów, ale także prawodawcę. W lutym 2024 r. została przyjęta dyrektywa 2024/825 mająca na celu wzmocnienie pozycji konsumentów w procesie transformacji ekologicznej poprzez lepszą ochronę przed nieuczciwymi praktykami oraz lepsze informowanie; dyrektywa ta walczy m.in. ze zjawiskiem greenwashingu. Znajomość tej regulacji jest niezbędna dla prawidłowego formułowania wszelkich przekazów (w oznakowaniu, w reklamie czy prezentacji), które dotyczą pozytywnego wpływu na środowisko danego produktu, procesu jego produkcji lub przedsiębiorstwa. Dyrektywa ma zostać implementowana w państwach członkowskich UE do 27 marca 2026 r. a od września 2026 r. przepisy te powinny już być stosowane. Nie oznacza to jednak, że dziś reklama środowiskowa nie jest w żaden sposób uregulowana i do 2026 r. przedsiębiorcy mają pełną swobodę w tym zakresie. Co więcej, na horyzoncie jest też już kolejny projekt przepisów, który będzie określał dokładne zasady formułowania „zielonych oświadczeń” (green claims).

Na szkoleniu omówione zostaną istniejące i nowe regulacje. Przedstawione zostaną przykłady obecnych dobrych i złych praktyk oraz możliwe sankcje.

Szkolenie w szczególności dedykowane jest osobom zajmującym się marketingiem produktów spożywczych (pracownikom działów firm a także zewnętrznym agencjom).

Zapisz się na szkolenie a dowiesz się m.in.:

  1. Jak poprawnie formułować oświadczenia środowiskowe (green claims)?
  2. Jak wygląda niewłaściwe komunikowanie środowiskowych korzyści związanych z produktem (hasła np. przyjazny środowiskumniejszy ślad węglowybiodegradowalny itp.)?
  3. Co grozi za pseudoekologiczny marketing?
  4. Jaka eko-certyfikacja jest dozwolona w kontekście właściwości środowiskowych produktów?
  5. Czy i kiedy Unia Europejska wprowadzi obowiązkowy system znakowania środowiskowego żywności? Jakie przepisy zaczną obowiązywać w międzyczasie?

Uczestnicy szkolenia otrzymają certyfikat uczestnictwa oraz materiały szkoleniowe w pliku PDF.

Szkolenie prowadzi wspólniczka Centrum Prawa Żywnościowego i Produktowego – dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska.

HARMONOGRAM SZKOLENIA

Czas trwania szkolenia:
10:00 - 12:00

Program szkolenia obejmuje:

  1. Pojęcie prawne „greenwashingu” i oświadczeń środowiskowych
  2. Obecne zasady formułowania zielonych haseł marketingowych: prawo i samoregulacja w reklamach i prezentacji produktów
  3. Przegląd praktyki decyzyjnej i orzecznictwa w zakresie greenwashingu
  4. Nowości prawne
  5. Odpowiedzialność i sankcje za stosowanie „ekościemy”

POZOSTAŁE SZKOLENIA Zobacz także

czekamy na ciebie napisz do nas

Nasze usługi kierujemy do wszystkich producentów, przetwórców, pośredników, dystrybutorów, importerów i eksporterów. Pomagamy wszystkim – od międzynarodowych korporacji po startupy.